Nezaradené

Zimné záhrady, na čo vám poslúžia?

prekrytie-terasy-a-pergoly
Súkromné oázy šťastia

Zimné záhrady sa za posledné roky stali veľmi praktickým a obľúbeným spôsobom, ako oživiť a rozšíriť rodinného domy, hotely či podniky. Náš organizmus si obzvlášť v zime priam žiada slnečné lúče, o ktoré je počas sychravých dní ukracovaný. Zimná záhrada vytvára ideálny a očarujúci priestor plný svetla. 

A prečo oáza šťastia? Slnečné žiarenie v nás aktivuje vitamín D, ktorý nakopne naše pozitívne myslenie a my sa vďaka nemu cítime šťastnejší.

Správna výstavba

Ak záhradu môžete postaviť k ľubovoľnej časti domu, zvoľte si jej orientáciu podľa svetových strán. No pozor! Chladný sever odborníci neodporúčajú. Naopak, ideálnymi sú práve východ a západ, ktoré pod správnym uhlom zaručujú prístup slnečných lúčov už od rána. A potom počas celého dňa. 

Okrem orientácie je treba dbať aj na použitie kvalitného materiálu. Zimné záhrady vyrábame z lexanu, a ten požiadavky na kvalitu určite spĺňa.

Zimná záhrada sa tak môže ľahko stať útulným krbom, ktorý kumuluje teplo a vháňa ho aj do ostatných kútov vášho domu. Od jesene do jari ušetríte na kúrení a vďaka presvetleniu aj na elektrickej energii. Potom je to už len na majiteľovi, na čo zimnú záhradu využije a ako sa popasuje s interiérovým dizajnom.

Estetika

Zimné záhrady sú ideálnym riešením pre každého, kto chce byť obklopený prírodou, no zároveň miluje pohodlie a komfort. Vďaka presklenému dizajnu sa na celkovom estetickom dojme podieľa najmä okolie.  V lete výhľad na kvitnúce sady či farebné záhony, v zime pohľad na poletujúce snehové vločky. Uprostred tuhej zimy i horúceho leta sa tu môžete cítiť skutočne útulne a nabiť sa pozitívnou energiou.

Využitie zimných záhrad

Vhodné presklenie a zastrešenie, ktoré vám poradia experti, zabezpečí stály príliv prirodzeného svetla a pohodlie bez ohľadu na to, aké počasie je práve vonku. No pri plánovaní zimnej záhrady je dôležité zamyslieť sa aj nad tým, na čo vám bude tá vaša slúžiť. Rodinné posedenia, detská herňa, relaxačná miestnosť alebo miesto pre záhradkárčenie a rastlinky? Nezabúdajte, že finálna teplota v zimnej záhrade záleží od účelu použitia. Podľa využitia môžete zvážiť aj ďalšie doplnky – montáž vonkajších žalúzií či klimatizácie. 

Pre tlmenie „ostrého“ slnka vám môže vyhovovať aj „tmavý“ lexan, ktorý tiež máme v ponuke.

Zimné záhrady prinášajú so sebou nové možnosti. Od relaxačných až po bezvýhradne praktické. Zimná záhrada sa v našich zemepisných šírkach dá využiť na rôzne, aj netradičné účely. 

Pre inšpiráciu:

Jedáleň.

Práve jedálne sú veľmi populárnou voľbou. Niet divu. Kto by si v týchto jedinečných priestoroch nevychutnal lenivé sobotňajšie raňajky či rodinné nedeľné obedy?

Skleníky a botanické záhrady.

Úplne prvým využitím zimných záhrad bolo už v stredoveku pestovanie exotických rastlín, ktoré sú aj dnes veľmi populárne. V kombinácii s voliérami pre exotické vtáctvo si môžete doma vytvoriť svoju súkromnú botanickú záhradu.

Bylinkáreň.

Vaša zimná záhrada nemusí byť práve skleníkom. Ak chcete spojiť príjemné s užitočným a okoreniť vašu kuchyňu o čerstvé a voňavé bylinky, zimné záhrady vám na to ponúkajú ideálny priestor. Utrhnite si do polievky kúsok petržlenu či nasekajte k paradajkám niekoľko lístkov bazalky priamo z vašej bylinkovej záhrady.

Obývačka.

Obývacie priestory v prostredí zimných záhrad v slovenských rebríčkoch vedú. Vytvoriť si svoju takzvanú chillout zónu v obklopení zelene je nielen veľmi antistresujúci a vydarený ťah pre vašu pohodu, ale tiež praktické rozšírenie menšieho rodinného domčeka. 

Ateliér či pracovňa?

Prevzdušnený a presvetlený interiér zimnej záhrady vám ako spisovateľovi, ilustrátorovi, dizajnérovi, architektovi či umelcovi na voľnej nohe poskytne dokonalý pracovný priestor. Zimné záhrady boli už oddávna ateliérmi skvelých americkým maliarov.

Posilňovňa. 

Nie všetci sú fanúšikmi cvičenia pri vôni potu alebo pred zrakom druhých v preplnených fitness centrách. No leto si vyžaduje určitú formu a zima zasa kompenzáciu všetkých tých vianočných dobrôt. Ideálnym riešením je cvičenie doma. Ak si nechcete pri brušákoch búchať hlavu o konferenčný stolík, zimné záhrady poskytujú skvelý motivačný priestor pre vás a vaše utrpenie či radosť z cvičenia.

polykarbonaty-zimne-zahrady-terasy-pergoly-prekrytie-domu-a-zahrady-lexmont

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *