Nezaradené

Prístrešky na bazény a vírivky: sklápacie vs. pevné?

prekrytie bazéna

Bazén či vírivka sú skvelým miestom na relaxáciu a zábavu. Ich údržba ale môže byť náročná a finančne nákladná. Prístrešky na bazény, či prístrešok na vírivku môžu byť jedným z najlepších spôsobov, ako zlepšiť a zjednodušiť ich údržbu. Existuje množstvo typov prekrytí bazénov, pričom každý má svoje výhody a nevýhody. V tomto článku sa pozrieme na niektoré z najpopulárnejších typov prekrytí kruhových bazénov a priblížime vám ich využitie tak, aby ste si dokázali informovane vybrať ten správny pre vás.

pristresky-na-bazeny

Sklápacie prekrytie bazénov a víriviek

Sklápacie prekrytie bazéna je jedným z najpopulárnejších typov prekrytia, ktorý umožňuje ľahký prístup k bazénu, kedykoľvek chcete. Sklápacie prekrytie sa môže otvoriť a zatvoriť pomocou elektrického motora alebo manuálne. Výhodou sklápacieho prekrytia je, že umožňuje plávať v bazéne aj počas daždivých a veterných dní, zatiaľ čo zabraňuje znečisteniu vody a udržiava ju čistou. Nevýhodou tohto typu prekrytia je, že ich inštalácia môže byť nákladná na výrobu ako aj inštaláciu. Zároveň, posuvné konštrukcie sklápacích prekrytí nemusia vždy vyhovovať rozmerom, a ich prípadné prispôsobenie navyšuje práve cenu práce.

Pevné prekrytie bazénov a víriviek

Pevné prekrytie bazéna je jedným z najtrvácnejších a najbezpečnejších typov prekrytí bazénov. Tieto prekrytia sa obvykle skladajú z tvrdých materiálov, ako sú sklo, akryl alebo polykarbonát. Jednou z výhod pevných prekrytí je ich dlhá životnosť. Ak sú nainštalované správne a účinne udržiavané, môžu vydržať viac ako 20 rokov, čo môžeme potvrdiť aj z našej praxe, keďže sa v Lexmont špecializujeme práve na montáž a prácu s polykarbonátovým (lexanovým) prekrytím. Ďalšou výhodou je ich účinná ochrana proti UV žiareniu a iným poveternostným podmienkam. Tento typ prekrytia tiež zabraňuje znečisteniu bazéna, čím sa znižuje množstvo potrebného chemického čistenia. Čo ocenia predovšetkým ľudia s citlivou pokožkou. Zároveň to však znamená aj nižšiu náklad na údržbu.

Prístrešky na bazény a prekrytia z Lexanu

Polykarbonát, resp. Lexan je jedným z najlepších materiálov pre výrobu prekrytí kruhových bazénov či víriviek. Tento materiál má vynikajúce izolačné vlastnosti, ktoré pomáhajú udržiavať teplotu vody v bazéne. Polykarbonátové prekrytie bazéna zabraňuje úniku tepla z vody, čím znižuje potrebu vykurovania a znižuje tak spotrebu energie. V porovnaní s inými materiálmi, ako je sklo, je polykarbonát odolnejší a menej pravdepodobné, že sa poškodí nárazom alebo vplyvom počasia.

Táto vlastnosť je predovšetkým cenná, keď sa v blízkosti bazéna často nachádzajú deti, keďže je nepravdepodobné, že by v prípade nárazu došlo k vzniku ostrých črepov, ako napríklad v prípade skla. Odolnosť lexanu tak chráni nie len bazén ale aj členov rodiny, ktorý bazén využívajú. Okrem toho, polykarbonátové prekrytie je menej náchylné na poškodenie z hlbokého zrážania, čo znamená, že bude vyžadovať menej údržby a bude mať dlhšiu životnosť.

Polykarbonátové prekrytie kruhového bazéna je tiež odolné proti UV žiareniu a poveternostným podmienkam. Má schopnosť odolávať vysokým teplotám až do 130°C a nízkym teplotám až do -40°C. Vzhľadom na svoju pružnosť je tiež schopné absorbovať značné množstvo energie, ktorá by inak mohla poškodiť bazén alebo ľudí pri vode.

Aby sme však nezostali len u technických parametrov, čo robí Lexan skutočne vynikajúcim materiálom sú jeho estetické črty. Prekrytie bazéna tak pôsobí ako vkusný doplnok okolia vašej nehnuteľnosti. Umožňuje preniknutie dostatočného množstva svetla a zlepšuje výhľad na okolie, čo zvyšuje estetický zážitok pri kúpaní.

Jeho priehľadná a ľahká povaha tiež umožňuje jednoduchú inštaláciu a údržbu, čo znižuje celkové náklady na prekrytie bazéna.

Prístrešky na bazény – Záver

Celkovo možno povedať, že polykarbonátové prekrytie je jedným z najlepších riešení pre prístrešky na bazény a vírivky. Jeho odolnosť, izolačné vlastnosti a jednoduchosť použitia robia z polykarbonátu ideálny materiál pre tento účel. Ak hľadáte prekrytie bazéna, ktoré poskytuje dokonalú ochranu a estetickú príťažlivosť, polykarbonátové prekrytie by malo byť vašou prvou voľbou.