Nezaradené

Čo je to Lexan a kde ho využívame?

priprava-bazenu-na-zimu-lexan-lexmont

Lexan

V skutočnosti ide o materiál – polykarbonát (PC), ktorý patrí medzi termoplastické polymery, teda medzi termoplasty. Verejnosťou je často tento polykarbonát označovaný aj ako Lexan. Tento názov si vyslúžil vďaka svojmu najznámejšiemu producentovi, firme General Electric Plastics, ktorá vyrába polykarbonát pod názvom Lexan. Lexan je teda značka spoločnosti, obchodný názov. Vďaka svojim fyzikálnym vlastnostiam je čoraz častejšie využívaný v stavebníctve. Je odolný proti nárazu a disponuje tepelnou odolnosťou.

No netreba zabúdať, že existuje viacero značiek výrobcov polykarbonátov, ktorý si často požičiavajú značku „Lexan“ predovšetkým vďaka svojej popularite a kvalite, avšak konečnému spotrebiteľovi poskytnú tovar inej značky.

Polykarbonát tejto značky sa vyrába v dvoch podobách. A to ako:

 1. Komôrkové (dutinkové) polykarbonátové platne

Tento materiál sa vyznačuje dobrými tepelnoizolačnými vlastnosťami a nerozbitnosťou. Platne si zachovávajú svoju stálosť a funkčnosť v rozmedzí až od -40 ºC po 120 ºC. Polykarbónové platne sa veľmi ľahko udržujú a disponujú odolnosťou proti nárazom. Majú taktiež dobré optické vlastnosti a ideálnu priepustnosť svetla. Pre dlhú životnosť je potrebné, aby polykarbonátové dosky obsahovali UV filter, ktorý zaisťuje mimoriadnu odolnosť voči starnutiu vplyvom klimatických zmien.

 2. Plné polykarbonátové platne

O plných polykarbonátových platniach sa dozviete viac v nasledujúcom článku, sú mimoriadne odolné voči nárazom a majú vysokú priepustnosť svetla.

Kde všade Lexan využívame?

Komôrkové polykarbonáty majú široké uplatnenie. Nájdu svoje využitie ako:

  • skleníky, zimné záhrady, verandy vstupné prístrešky, spojovacie chodby, schodištia
  • strešné svetlíky výrobných a iných hál
  • druhé zasklenie k existujúcim skleným plochám
  • vnútorné predely miestností
  • znížené podhľady, presvetlené podhľady
  • výstavnícke objekty, školy, športoviská, prechody
  • rôzne prepážky a zábrany
  • reklamné tabule a pútače
  • značky

Tento materiál, známy aj pod názvom Lexan, disponuje mnohými výhodami, je flexibilný a môže byť prispôsobený rôznym potrebám zákazníka, čo z neho robí vynikajúci materiál so širokým spektrom využitia, čo ho robí atraktívnou a populárnou voľbou v oblasti stavebníctva, dizajnu a mnohých ďalších odvetviach.

polykarbonaty-zimne-zahrady-terasy-pergoly-prekrytie-domu-a-zahrady-lexmont

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *