Nezaradené

Zimná záhrada a kľúčové faktory pri jej plánovaní

zimne-zahrady-z-lexanu-zimna-zahrada-lexmont

Ak plánujete rozšíriť svoj obytný priestor o ďalšiu plnohodnotnú miestnosť, zimná záhrada môže byť skvelou voľbou. V nej môžete stráviť čas s rodinou, relaxovať a užívať si príjemnú atmosféru. Existuje mnoho rôznych spôsobov, ako zimné záhrady využiť. Záleží to na vašich individuálnych potrebách a predstavách. 

Než začnete stavať svoju vysnívanú zimnú záhradu, je dôležité uvedomiť si niekoľko kľúčových faktorov. Sme tu pre vás a radi vám poskytneme rady, ako to dosiahnuť  a získať dokonalú zimnú záhradu, ktorá bude plniť vaše očakávania. Prečítajte si niekoľko dôležitých tipov, ktoré vám pomôžu naplánovať vašu vysnívanú zimnú oázu.

Zimná záhrada a jej využitie?

Predtým, ako sa pustíte do stavby zimnej záhrady, je dôležité si ujasniť, na aký účel by mala slúžiť. Zimné záhrady môžu byť skvelým miestom na to, aby ste si užívali čas s rodinou a priateľmi, ale aj na oddych a relaxáciu, prípadne ako pracovňa alebo miesto na pestovanie rastlín. Fantázii sa medze nekladú a výber je len na vás.

Vhodný materiál na zimnú záhradu

Zimné záhrady z lexanu a hliníku vám poskytnú vysoko kvalitné riešenie s vynikajúcou tvarovou stabilitou.

Štíhle konštrukcie zdôrazňujú krásu okolitej prírody. Správne povrchové spracovanie zabezpečuje, že hliník je absolútne odolný voči rôznym poveternostným vplyvom. Navyše, v porovnaní s drevenými konštrukciami, hliník je nenáročný na údržbu a vydrží dlhú dobu.

Ktorý typ zimnej záhrady zodpovedá vašim potrebám?

Existujú dva základné typy zimných záhrad. Izolovaná zimná záhrada, ktorá je určená na celoročné užívanie ako plnohodnotná obytná miestnosť. Je dôležité, aby bola dobre odizolovaná a vykurovaná v zimných mesiacoch. 

Na druhej strane sezónna, neizolovaná zimná záhrada, ktorá slúži najmä od jari do jesene ako zastrešenie alebo prístrešok na ochranu pred nepriaznivým počasím.

Zimná záhrada z lexanu a ich rozdelenie:

  • izolované zimné záhrady
  • neizlované zimné záhrady

Čo treba zvážiť pred stavbou zimnej záhrady?

Stavba zimnej záhrady vyžaduje niekoľko predbežných krokov, ktoré je dôležité zvážiť pred začatím samotnej stavby. Medzi tieto kroky patrí získanie potrebných stavebných povolení, ktoré sa líšia podľa miesta a typu stavby. V niektorých prípadoch postačuje iba ohlásenie stavby.

Pred začatím stavby je tiež nutné zvážiť, aký typ zimnej záhrady plánujete – izolovanú alebo neizolovanú. Podľa toho je potrebné pripraviť základovú dosku, základové pásy alebo pätky.

Orientácia zimnej záhrady

Správna orientácia zimnej záhrady do svetových strán môže mať veľký vplyv na jej funkčnosť a pohodlie. Keďže zimná záhrada je obvykle navrhnutá ako priestor na oddych a relaxáciu v prírode, mala by byť umiestnená tak, aby sa dala využívať počas celého roka a aby jej interiér bol dobre osvetlený.

Jedným z hlavných faktorov, ktoré ovplyvňujú orientáciu zimnej záhrady, je slnečné svetlo. Zimné záhrady by mali byť umiestnené tak, aby mali dostatok slnečného svetla v zime, keď sú dni kratšie a slnko je nízko na oblohe. Väčšinou sa odporúča umiestniť zimnú záhradu na južnú stranu domu, kde bude mať dostatok slnečného svetla a tepelných výhod.

Aké sú možnosti a typy zasklenia?

Pri výbere možností výplne  otvorov zimnej záhrady máte na výber z množstva možností a typov zasklenia. Môžete si vybrať fixné alebo otváracie prvky, celopresklené posuvné alebo skladacie steny.

Hlavné výhody zimnej záhrady z polykarbonátu (lexanu)

Zasklenie zimnej záhrady materiálom lexan má množstvo výhod v porovnaní s klasickým skleným zasklením. Lexan je transparentný plastový materiál, ktorý sa používa na zasklenie rôznych budov a konštrukcií, kde je požadovaná vysoká odolnosť a pevnosť.

Zimná záhrada z lexanu 

  • vysoká odolnosť a pevnosť
  • lexan je odolný voči nárazu a lomu
  • má vynikajúce izolačné vlastnosti
  • nízka hmotnosť, čo umožňuje v spojení s hliníkom vysoké konštrukcie
  • ľahká údržba
  • materiál je recyklovateľný

Pri plánovaní zimnej záhrady je dôležité mať na pamäti vlastné potreby a predstavy a na základe toho začať plánovať. Takto si budete môcť užívať svoju vysnívanú zimnú záhradu počas celého roka. Ako odborníci sme tu pre vás, aby sme vám pomohli s každým krokom v procese plánovania a realizácie vášho projektu. Neváhajte nás kontaktovať a získať viac informácií.

polykarbonaty-zimne-zahrady-terasy-pergoly-prekrytie-domu-a-zahrady-lexmont